Ako vybrať rudel?

Asi každý má predstavu, čo sú rudle a na čo slúžia. Jednotlivé rudle sa od seba však líšia. Na čo si dať pozor a v čom sú rozdiely? Prečítajte si, aké sú varianty rudiel a vyberte si ten správny.

Asi každý má predstavu, čo sú rudle a na čo slúžia. Jednotlivé rudle sa od seba však líšia. Na čo si dať pozor a v čom sú rozdiely? Prečítajte si, aké sú varianty rudiel a vyberte si ten správny.

Doba čítania 4 min.
Kamila, redakcia Heureka.sk

Ako sa rudle vyrábajú a aké sú možné konštrukcie?

Najčastejšie sa rudle konštruujú zváraním oceľových trubiek a plošiny z oceľového plechu. Kolesá sú s plnými gumovými obručami alebo s nafukovacími pneumatikami. Disky sú plastové alebo kovové.

Kolieska

Rudle s nižšou nosnosťou majú plastové disky. V najlepších prípadoch sú kolesá v kovových ložiskách, obyčajne sú iba v klzných. Špeciálnu konštrukciu majú schodiskové rudle. Tie totiž pre uľahčenie pohybu po schodoch majú na oboch stranách 3 kolieska na spoločnej osi, vďaka ktorej je manipulácia do schodov aj opačným smerom podstatne bezpečnejšia.

Materiály

Rudle sú najčastejšie vyrobené zo zváraných oceľových trubiek. Ďalšou možnosťou konštrukcie sú hliníkové alebo nerezové rúrky. Hliníkové vynikajú nižšou hmotnosťou, nerezové zase dlhou životnosťou. Kvôli vyššej cene však nie sú tak časté.

Konštrukcie rudlov

Konkrétnych druhov konštrukcií vozíkov je veľa. Najčastejšie sa využívajú jednoduché konštrukcie z oceľových trubiek a obdĺžnikovou lopatou. Existujú ale aj skladacie rudle, ktoré jednak šetria miesto, ale hlavne sa dajú ľahko prevážať autom, vrátane rudiel so sklápacou lopatou.

Ložná plocha

Ložná plocha v podobe obdĺžnikovej lopaty môže mať rôzne rozmery. V ponuke sú ale aj ďalšie druhy so špeciálnou úpravou - napr. rudle na sudy, popolnice, na plynové fľaše, rudle s drôtenou mriežkou atď.

Rudle majú tiež rôznu výšku podľa toho, k čomu sú určené. Na prepravu menších predmetov stačia nízke rudle, pri prevážaní veľkých kusov nábytku, chladničiek a pod. sú ale vhodné skôr rudle so zvýšenou ložnou plochou. Vozíky na sudy majú dokonca variabilnú výšku kotviacej poistky, aby bol prevoz bezpečný pre rôzne veľké sudy.

Držadlá

Držadlá rudlov sú prakticky výlučne vyrobené z plastu. Najčastejšie sa objavujú 2 druhy – obyčajné rukoväte, alebo rukoväte s mostíkom, ktorý zabraňuje vkĺznutiu rúk z rukovätí počas prevádzky.

Aké sú jeho výhody?

Veľkou výhodou je, že nepotrebuje žiadny zložitý zácvik, je pomerne lacný a dostupný. Je v podstate nevyhnutným prostriedkom každého nákladného automobilu, ktoré preváža horšie manipulovateľné veci.

Veľkou výhodou je možnosť prevážania rozmerných a ťažkých predmetov. Veľakrát môže 1 človek pomocou vozíka premiestniť predmet, ktorý by bez vozíka sám premiestniť nemohol. Nie je tak potrebné zháňať pomocníkov na premiestňovanie veľkých balíkov, nábytku a ďalších predmetov. A tiež ušetríte čas, pretože naraz preveziete viac, než prenesiete v rukách.

Pomoc rudlov oceníte tiež pri sťahovaní predmetov. Pri sťahovaní po schodoch s bežným rudlom je vhodné ponechať pneumatiky mierne podhustené. Najlepším riešením je však jednoznačne schodiskový rudel, s ktorým sa po schodoch pohybuje najľahšie a tiež najbezpečnejšie.

Ďalšia z výhod vozíkov je ich skladnosť. Nejde o žiadne veľké zariadenia a tak nezaberajú veľa miesta v skladoch, obchodoch i domácnostiach. Ak nemanipulujete s extrémne ťažkými predmetmi, sú skvelé skladacie rudle, ktoré môžete ľahko prevážať aj v kufri osobného automobilu.

Ako manipulovať s tovarom pomocou rudlov?

S rudlami je potreba manipulovať plynule, bremeno na ňom musí byť uložené pokiaľ možno čo najstabilnejšie. Ak nie je možné stabilitu zabezpečiť, je potrebné využiť pomoc ďalšieho človeka, ktorý bude držať bremeno v rovnováhe.

Tovar, ktorým chceme manipulovať, by mal byť v stabilnom obale. Najčastejšie ide o škatule, prepravky, debny, ale aj vrecia. Pri nakladaní jednou rukou držíme stoh prepraviek alebo krabíc, druhou rukou jednu rukoväť vozíka. Náklad nakloníme od seba a druhou rukou zasunieme rudlu plošinkou pod náklad. Potom vyvrátite rudel aj s nákladom mierne na seba. Naložený rudel tlačíme pred sebou. Nestabilný, alebo ľahší náklad môžeme jednou rukou pridržiavať, k riadeniu spravidla stačí jedna ruka.

Na prevážanie rozmernejších predmetov (napr. veľkých krabíc) je vhodnejšia väčšia lopata rudle, ktorá značne prispieva k stabilite.

Čo sa týka ochrany tovaru počas manipulácie, je možné využiť rôzne materiály. Ak je bremeno zabalené, nie je čo riešiť. Pokiaľ ale prevážate už vybalené veci (typicky nábytok, chladničky a pod. pri sťahovaní), je vhodné ich ochrániť pred poškriabaním. Pomôže zabalenie do stretch fólie, bublinkovej fólie, vlnitej lepenky, alebo jednoducho cez rudlu natiahnuť deku.

Nákupného poradcu pripravil obchod Obalove-Materialy.cz.